piątek, 14 października 2016

Większy kawałek świata - Joanna Chmielewska

Większy kawałek świata - czyli dlaczego po mazurskich jeziorach pływają peryskopy, jak potrafią mylić arystokratyczne pozory oraz po co łapać milicjanta, który przegryza żyłki.

Jedna z wcześniejszych powieści pisarki. Z założenia, powieść dla młodzieży, jak pokazuje życie, często sięgają po nią również dorośli...Większy kawałek świata to druga książka, z cyklu przedstawiającego perypetie Tereski i Okrętki, dwóch licealistek, mających samorodny talent do wpadania w kłopoty.

Tym razem, przyjaciółki spędzają wakacje nad mazurskimi jeziorami. Precyzyjny plan wyjazdu, od początku natrafia na trudności w realizacji. Począwszy od miejsca, do którego trafiają młode turystki (zupełnie niezgodnego z pierwotnym planem), poprzez brak możliwości dłuższego pobytu w jednym miejscu, urozmaicenia w postaci nocnych wizyt szalonego arystokraty, a skończywszy na udziale w rozwikłaniu potężnej afery przemytniczej. To wszystko wkomponowane w piękne mazurskie klimaty, urozmaicone perturbacjami uczuciowymi jednej z głównych bohaterek i okraszone dużą dawką humoru sytuacyjnego oraz zabawnymi dialogami.
Żeby nie być gołosłowną, pozwolę sobie zacytować jeden z moich ulubionych fragmentów:

"Ponuro oparły się znów o worki. Na szosie zapanowała kompletna pustka. Morderczy upał trwał, wydawało się, że cały świat znieruchomiał na zawsze.
- Przy takiej pogodzie jest dla mnie pociechą, że nie mamy żagla - powiedziała melancholijnie Okrętka po bardzo długiej chwili. - Stałybyśmy w miejscu jak mur i byłoby przykro.
- Jasne - przyświadczyła Tereska zgryźliwie. - A tak, bez żagla, pędzimy przed siebie jak strzała i jest nam szalenie przyjemnie."

Okrętkę i Tereskę poznałam kiedy sama miałam naście lat. Ale zostały ze mną do teraz. Zdarza mi się sięgać po tę serię właśnie w jesienne, depresyjne dni. I mimo, że książka nie oddaje dzisiejszych realiów (ile razy czytając coś z tego okresu pojawiają mi się refleksje typu: czemu on nie zadzwonił na komórkę?), to doskonale oddaje beztroskę młodości, smak prawdziwej przyjaźni, a przede wszystkim dalej jest źródłem takiej rzeczywistej radości z czytania.

W ramach serii o Teresce i Okrętce ukazały się następujące pozycje:
Zwyczajne życie
Duch
Ślepe Szczęście


Informacje:
Autor: Joanna Chmielewska
ISBN:  9788362136797
Wydawnictwo: Klin
Ilość stron:
340 Opis wydawcy: Nie było telefonów komórkowych ani coca-coli, mleko skondensowane bywało tam, gdzie się go najmniej można było spodziewać, o pizzy nie było mowy, ale  w czasie wakacyjnego rejsu kajakiem-składakiem po mazurskich jeziorach można było się posilić własnoręcznie złapanym i uwędzonym węgorzem. Można się było również zakochać, albo... dostać pomieszania zmysłów. Zwłaszcza gdy tajemnica goni tajemnicę, a zwyczajne kamienie okazują się być nieodgadnionym celem jakiegoś złoczyńcy. A do tego pewien człowiek ma takie piękne, szafirowe oczy...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz